Thumb

Test otomasyonu, testleri otomatik olarak çalıştırma, test verilerini yönetme ve sonuçları yazılım kalitesini iyileştirmek için kullanma uygulamasıdır.

Test Otomasyonu Nedir?

Test Otomasyonu, test senaryolarını yürütmek için özel otomatik test yazılımı aracı kullanarak gerçekleştirilen ve gerçek sonuçları beklenen sonuçla karşılaştıran bir yazılım test tekniğidir.

Otomasyon test aracı sadece regresyon testleri yapmamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda veri kurulumu oluşturma, ürün kurulumu, GUI etkileşimi, hata günlüğü vb. otomatikleştirmemize de yardımcı olur.

Ardışık geliştirme döngüleri, aynı test paketinin tekrar tekrar yürütülmesini gerektirecektir. Bir test otomasyon aracı kullanarak bu test takımını kaydetmek ve gerektiğinde yeniden oynatmak mümkündür. Test paketi otomatikleştirildiğinde, insan müdahalesi gerekmez. Test otomasyon aracı, hem İşlevsel hem de İşlevsel Olmayan testler için kullanılır.

Neden Otomatik Test

Geliştirme ekibi geliştirdikleri ürünü test etse bile her zaman kusurları vardır. Ürün piyasaya sürülmeden önce, test mühendisleri kusurları yakalamaya çalışırlar, ancak en iyi manuel test süreçlerinde bile sıklıkla yeniden ortaya çıkarlar. Bu nedenle Test Otomasyonu yazılımı, yazılım testinizin etkinliğini, verimliliğini ve kapsamını artırmak için mükemmel bir çözümdür.

Testçiler insan olduğu için manuel testler hataya açıktır. Bir bilgisayar veya mobil cihaz başında oturuyorlar, uygulama ekranlarını dikkatlice inceliyorlar, birçok kullanım ve girdi kombinasyonu deniyorlar, sonuçları beklenen davranışla karşılaştırıyorlar, gözlemlerini kaydediyorlar ve bir rapor hazırlıyorlar.

Kaynak kodu değişiklikleri ve çoklu işletim ortamları ve donanım yapılandırmaları gibi diğer durumlar için geliştirme döngüleri sırasında testlerin sık sık tekrarlanması gerekir. Böylece manuel test, sürekli test sürecine karşı çaresiz kalır.

Test otomasyon aracı, önceden kaydedilmiş ve önceden tanımlanmış eylemleri oynatmaya, sonuçları beklenen davranışla karşılaştırmaya ve bu manuel testlerin başarısını veya başarısızlığını bir test mühendisine raporlamaya izin verir. Testler otomatikleştirildikten sonra kolayca tekrarlanabilir ve test cihazları insan olduğu için manuel testlerle hataya açık olan imkansız görevleri yerine getirmek için genişletilebilir. Bir bilgisayar veya mobil cihaz başında oturuyorlar, uygulama ekranlarını dikkatlice inceliyorlar, birçok kullanım ve girdi kombinasyonu deniyorlar, sonuçları beklenen davranışla karşılaştırıyorlar, gözlemlerini kaydediyorlar ve bir rapor hazırlıyorlar.

Thumb
Thumb